خدمات ویژه
شماره های تماس: 7-03135548151
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

نکاتی برای کنترل علایم دوران عود بیماری کولیت اولسر

نکاتی برای کنترل علایم دوران عود بیماری کولیت اولسر

 

هنگامی که بیماری کولیت اولسر فعال می شود، بیماران تمایل دارند که این علایم را به حداقل برسانند. در صورتی که روند پیشروی بیماری کولیت اولسر به صورت منظم تحت کنترل پزشک باشد، بیمار علایم کم تری را در طول مدت زمان طولانی تجربه خواهد کرد.
علایم دوران عود بیماری کولیت اولسر از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد. این علایم ممکن است خفیف تا شدید و گاهی حتی غیر قابل پیش بینی باشند. اسهال، احساس اضطرار در اجابت مزاج، وجود خون در مدفوع و خستگی بیش از حد از جمله علایم قابل پیش بینی می باشند.
برای کنترل علایم بیماری کولیت اولسر در طول دوران عود آن، از نکات ذیل پیروی نمایید:

 

 

1. مصرف داروهای خود را حتی در صورت عدم مشاهده علایم قطع نکنید:
بسیاری از بیماران به محض احساس بهبودی و عدم مشاهده علایم بیماری مصرف داروهای خود را قطع می کنند. اما انجام این کار به هیج عنوان توصیه نمی شود. داروهای تجویز شده توسط پزشک باید به صورت منظم طبق دستور وی، مصرف شوند و تا موقعی که پزشک توصیه نکرده است، مصرف آن ها نباید قطع شود.
بسیاری از افراد مبتلا به کولیت اولسر، مصرف داروی مزالامین که منجر به کاهش التهاب روده می شود، یا داروهایی مانند مرکاپتوپورین، آزاتیوپرین و متوترکسات را که منجر به تعدیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی می شوند را باید همواره در دزهای کم ادامه دهند.

 

 

2. مواد غذایی که منجر به تشدید بیماری شما می شوند را بشناسید:
ممکن است برخی از انواع خاص غذاها منجر به تشدید علایم بیماری شوند. به محض شناسایی این دسته از مواد غذایی، بیمار باید آن ها را از رژیم غذایی خود حذف نماید.
ممکن است برخی از افراد با مصرف انواع لوبیاها، برنج قهوه ای، لبنیات، میوه ها، ذرت بوداده، مغزیجات، دانه ها و سبزیجات دچار تشدید علایم شوند. توصیه می شود این مواد از رژیم غذایی حذف شوند و در صورت نیاز با پزشک یا متخصص تغذیه مشوت صورت گیرد.
مواد غذایی تنها عواملی نیستند که منجر به تشدید علایم بیماری می شوند، از جمله دیگر عواملی که منجر به تشدید علایم بیماری التهابی روده می شوند شامل موارد ذکر شده در ذیل می باشند:
• استرس و اضطراب
• عفونت ها
• آنتی بیوتیک ها
• ایپوبروفن، ناپروکسن یا دیگر انواع مسکن های غیر استروئیدی ضد التهابی

 

 

 

3. مصرف مواد غذایی را متوقف نکنید:
فکر کردن در مورد مصرف انواع مواد غذایی، هنگامی که بیماری کولیت اولسر فعال می باشد، می تواند آزار دهنده باشد. اما بیمار باید سعی کند در هر شرایطی از یک رژیم غذایی سالم پیروی کرده و مایعات و مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را نیز تأمین کند. در غیر این صورت، علاوه بر عوارض حاصل از بیماری، ممکن است دچار عوارض کم آبی و سوء تغذیه نیز شده و بهبود خود را به تعویق اندازد.

 

 

 

 4. حتماً پزشک خود را در جریان جزئیات بیماری قرار دهید:
علایم عود بیماری در افراد گوناگون، متفاوت می باشد. برخی از بیماران ممکن است در دوران عود بیماری، هر چند وقت یک بار دچار نفخ و اسهال خفیف شوند. دسته دیگری از افراد ممکن است دچار علایم شدیدتری از جلمه اسهال خونی، درد شکم، تب و حالت تهوع باشند.
در صورتی که این علایم در طول مدت 48 ساعت برطرف نشوند، باید بلافاصله با پزشک مربوطه تماس گرفته شود. پزشک شرایط بیمار را بررسی کرده و در صورت نیاز، تغییرات لازم در برنامه دارویی بیمار ایجاد خواهد کرد تا بتواند علایم را کنترل کرده و  این دوره را پشت سر بگذارد. بیمار نیز خود متوجه خواهد شد که در صورت عود بیماری در آینده، چه اقداماتی باید انجام دهد.

 

 

5. هرگز خود درمانی نکنید:
بدون مشورت با پزشک، به هیچ عنوان خود درمانی نکنید، ممکن است در دوره قبلی عود بیماری از برخی داروها جهت کنترل علایم استفاده کرده باشید. اما هیچ گونه ضمانتی وجود ندارد که مصرف این داروها برای دوره جدید عود بیماری نیز همان تأثیر را داشته باشند.

 

 

 

 

آیا با انجام عمل جراحی بیماری درمان خواهد شد؟
عمل جراحی یک روش درمانی قطعی محسوب نمی شود. و همه افراد مبتلا به کولیت اولسر نیاز به جراحی نخواهند داشت. اما برای برخی افراد، جراحی موثرترین گزینه می باشد.
جراحی فقط برای افرادی توصیه می شود که برای مدت زمان بسیار طولانی مبتلا به بیماری کولیت اولسر بوده اند یا برای افرادی که علایم دوره های عود بیماری در آنان بسیار شدید بوده و با داروها قابل کنترل نمی باشد. جراحی همچنین مانع بروز سرطان روده ناشی از بیماری کولیت اولسر می شود.
جراحی به دو طریق انجام می شود. در هر دو روش کل روده بزرگ (کولون) و راست روده (رکتوم) برداشته می شوند. در روش اول جراح در صورت امکان روده کوچک را در درون شکم به مقعد متصل می کند اما در روش دوم، انتهای روده کوچک از طریق ایجاد منفذی در دیواره شکم به فضای خارج از بدن راه پیدا می کند و کیسه ای مخصوص دفع مدفوع به این منفذ متصل می شود.
پزشک بیمار در خصوص ضرورت انجام یا عدم انجام این عمل جراحی، توضیحات لازم را به بیمار خود خواهد داد.