خدمات ویژه
شماره های تماس: 7-03135548151
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

بیماری التهابی روده و سرطان

بیماری التهابی روده و سرطان

 

در مقایسه با یک فرد عادی، فردی که مبتلا به بیماری التهابی روده باشد، باید بیشتر و در بازه های زمانی کوتاه تری برای قطعیت از وجود یا عدم وجود تغییرات غیر عادی سلولی آزمون های غربالگری سرطان را انجام دهد.
افراد مبتلا به بیماری التهابی روده معمولاً نگران بروز سرطان در اثر ماهیت این بیماری می باشند. درک این نکته بسیار مهم است که بیماری التهابی روده الزاماً منجر به بروز سرطان روده نمی شود.
در صورتی که فردی مبتلا به بیماری کرون، یکی از انواع بیماری های التهابی روده باشد و قسمت انتهای روده بزرگ وی در اثر این بیماری درگیر شده باشد، احتمالاً بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده قرار خواهد گرفت و به همین علت باید بیشتر و در بازه های زمانی مشخص آزمون های تشخیصی مرتبط با غربالگری سرطان را انجام دهد تا در صورت ایجاد تغییرات غیر عادی در ساختار سلول ها و بروز سرطان، این بیماری در مراحل اولیه شناسایی و درمان شود.
چند نوع آزمومن غربالگری سرطان روده وجود دارد: کولونوسکوپی، سی تی کولونوگرافی، سیگموئیدوسکوپی و آزمایش خون مخفی در مدفوع.

بهترین نوع آزمون غربالگری برای افراد مبتلا به کرون که  انتهای روده بزرگ (کولون) در آن درگیر شده است، کولونوسکوپی می باشد. در طول کولونوسکوپی، پزشک با استفاده از یک لوله انعطاف پذیر و طولانی به نام کولونوسکوپ که دارای دوربین می باشد، درون راست روده و روده بزرگ را به وضوح مشاهده می کند. این لوله از طریق مقعد وارد روده بزرگ می شود. دوربین ظریف متصل به سر کولونوسکوپ متصل به یک صفحه نمایش می باشد و پزشک تصاویر مربوطه درون روده بزرگ را درون این صفحه نمایش مشاهده می کند. در صورت وجود هر گونه ضایعه غیر عادی، پزشک از طریق کولونوسکوپ از این ضایعات نمونه برداری کرده و آن را برای بررسی دقیق تر به آزمایشگاه می فرستد.
مدت زمان معمول برای انجام آزمون غربالگری سرطان روده برای افرادی که مبتلا به بیماری کرون نمی باشند، معمولاً هر ده سال یک بار بعد از 50 سالگی می باشد. اما در صورتی که فرد مبتلا به بیماری کرون باشد، بسته به این که برای چه مدت زمانی مبتلا به به این بیماری بوده و یا بسته به این که چه بخش هایی از روده بزرگ (کولون) در اثر این بیماری درگیر شده، انجام کلونوسکوپی هر سال یا هر دو سال یک بار توصیه می شود. در خصوص کسب اطلاعات دقیق تر در این زمینه باید با پزشک خود مشورت کرده و بهترین گزینه را با مشورت با وی انتخاب کنید.