خدمات ویژه
شماره های تماس: 7-03135548151
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

نکاتی جهت پیشگیری از عود علایم بیماری کرون

نکاتی جهت پیشگیری از عود علایم بیماری کرون

هنگامی که بیمار وارد مرحله بهبود بیماری کرون می شود و برای مدت زمانی نسبتاً طولانی علایم بیماری کرون از جمله انقباضات و درد شکمی، حالت تهوع و استفراغ را تجربه نکند، ممکن است نسبت به ادامه درمان سهلنگاری کرده و چنان چه باید پیگیر درمان نشود. در حالی که هنگامی که بیمار به مرحله بهبود بیماری خود می رسد، باید بیشتر از همیشه در جهت حفظ شرایط حاضر سعی کند و اقدامات لازم جهت پیشگیری از عود بیماری را انجام دهد.
پزشکان هنوز به صورت قطعی نمی دانند که چرا علایم بیماری کرون ظاهر شده و از بین می روند. اما آن ها می دانند که برخی مداخله گرها از جمله رژیم غذایی، مصرف سیگار و اضطراب می توانند منجر به تشدید و عود علایم بیماری شوند.
توصیه های ذکر شده در ادامه جهت پیشگیری از عود بیماری کرون ارایه شده اند:

 

 

کسب اطلاعات تخصصی و عمومی در مورد بیماری
بیمار تا جایی که در توان دارد باید در مورد بیماری کرون اطلاعات کسب کند.  در مورد دلایل ایجاد آن، مواردی که منجر به تشدید علایم می شوند، انواع روش های درمانی موجود و بهترین روش درمانی برای خود. وی باید پیگیر جدیدترین اخبار و جدیدترین شیوه های درمانی در خصوص این بیماری، باشد. بهتر است هر بار قبل از مراجعه به پزشک، کلیه سوألات موجود در ذهن بیمار، روی یک برگه یادداشت شوند. بیمار باید از علایم هشدار دهنده عود بیماری و انواع روش های پیشگیری از آن آگاه باشد.

 

 

عدم قطع مصرف داروهای کرون
حتی در صورتی که علایم بیماری کرون برطرف شده و حال عمومی بیمار بسیار خوب باشد، مصرف داروهای کرون به هیچ عنوان نباید متوقف شود مگر در شرایطی که پزشک این دستور را داده باشد.
بیمارانی که مصرف داروهای خود را ادامه نمی دهند، به احتمال زیاد بیماری آن ها عود خواهد کرد. با گذشت زمان این شرایط منجر به بروز بسیاری از مشکلات سلامتی خواهد شد. دوره های مکرر عود بیماری می تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل تنگ شدن مجرای روده باریک و ایجاد فیستول (کانال های ارتباطی غیر عادی بین روده و پوست یا دیگر اندام ها) شود. در صورتی که دارو برای بیمار عوارض غیر قابل تحمل ایجاد کند، باید مصرف آن را قطع کرد و با پزشک در این خصوص مشورت کرد. ممکن است پزشک دز دارو را کم کند، نوع آن را عوض کند یا اقدام به درمان عوارض دارویی نمایید.

 

 

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید
هنگامی که بیماری کرون عود می کند، فرآیند جذب مواد غذایی در روده کوچک دچار اختلال می شود. بنابراین حتی زمانی که هیچ علایمی از بیماری مشاهده نمی شود، بیمار باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کند.
توصیه می شود برای شناسایی مواد غذایی که منجر به عود علایم بیماری می شوند، یک تقویم غذایی تهیه شده و اسامی کلیه مواد غذایی مصرف شده در طول روز در این تقویم یادداشت شود. مواد غذایی پرچرب و غنی از فیبر، میوه ها و سبزیجات (مانند لوبیاها، بروکلی) برای برخی از افراد مبتلا به کرون می توانند مشکل ساز باشند. توصیه می شود پزشک معالج از مواد غذایی که با مصرف آن ها علایم بیماری عود می کنند، با خبر باشد. پزشک و متخصص تغذیه قادر به تنظیم یک رژیم غذایی مناسب در بر گیرنده همه گروه های غذایی برای بیمار خواهند بود. احتملاً برخی انواع مکمل ها و ویتامین ها مانند ویتامین ب12، ویتامین دی، آهن، کلسیم و مولتی ویتامین برای بیمار تجویز خواهد شد.