خدمات ویژه
شماره های تماس: 7-03135548151
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

بیماری التهابی روده و افسردگی

بیماری التهابی روده و افسردگی

 

گاهی بیماری التهابی روده می تواند منجر به بروز افسردگی شود. در صورت بروز افسردگی باید به صورت جدی به این قضیه رسیدگی کرد.
بیماری التهابی روده و افسردگی مرتبط با یکدیگر می باشند. در نهایت بیماری التهابی روده فقط از لحاظ فیزیکی بدن بیمار را تحت تأثیر قرار نمی دهد. این بیماری بر اعتماد به نفس، روابط، زندگی کاری و اشتیاق وی برای انجام انواع فعالیت ها تأثیر می گذارد. در صورتی که بیمار دوره های متناوب اسهال، درد و انقباض شکمی را داشته باشد، رفتن به دستشویی تبدیل به یکی از ضروری ترین نیازهای اولیه زندگی وی خواهد شد. حتی در صورتی که علایم بیماری خفیف باشند، این مشکل حضور بیمار را در یک جمع عمومی  با مشکل روبه رو خواهد کرد.
بیمار ممکن است حتی به خاطر این مشکل قادر به انجام بسیاری از فعالیت های روزمره نباشد. ممکن است در محیط های جدید و ناآشنا احساس اضطراب و خجالت داشته باشد. حتی ممکن است از جمع دوستان و آشنایان خود کناره گیری کند. کلیه این تغییرات می توانند منجر به بروز افسردگی در وی شوند.
تجربه چنین احساستی در اثر بروز بیماری التهابی روده کاملاً طبیعی می باشد. در صورتی که بیمار علایم افسردگی را احساس کند، نباید نسبت به این علایم بی توجه باشد. افسردگی شرایطی کاملاً جدی است و احتیاج به پیگیری جهت درمان دارد. افسردگی منجر به بروز احساس ناراحتی طولانی مدت و از دست دادن اشتیاق برای انجام کلیه کارها می شود. در صورتی که درمان نشود عواقب بسیار بدتری نیز برای فرد به همراه خواهد داشت.  
در صورتی که بیمار دچار افسردگی شود، علایم مرتبط با این شرایط را در اکثر روزها، تقریباً هر روز حس خواهد کرد. برخی از این علایم در ادامه ذکر شده اند:
• احساس ناراحتی، پوچی و غم
• بروز ناگهانی احساس خشم، بی قراری و عدم آرامش
• از دست دادن اشتیاق یا شادی برای انجام فعالیت های مورد علاقه
• تغییر در عادات خواب مانند بی خوابی یا خوابیدن بیش از حد
• تغییر در اشتها
• مشکل در فکر کردن، تمرکز و به یادآوری مسائل
توصیه می شود در صورت مشاهده یکی یا مجموعه ای از این احساسات حتما با پزشک خود مشورت کنید.