خدمات ویژه
شماره های تماس: 7-03135548151
عضویت سريع

حاصل عبارت را در این کادر بنویسید.

اشتباهات رایج افراد مبتلا به بیماری کرون

اشتباهات رایجی که اکثر افراد مبتلا به کرون مرتکب می شوند

 

گاهی اوقات بهترین کار برای به حداقل رساندن عوارض بیماری کرون پیروی از اصولی کاملاً منطقی می باشد که اکثر بیماران علی رغم مطلع بودن از این اصول، به آن ها عمل نمی کنند. در ادامه رایج ترین اشتباهات بیماران مبتلا به کرون ذکر شده است.

 

اشتباه اول: عدم مراجعه به یک متخصص
کرون یک بیماری پیچیده می باشد و روش های درمانی این بیماری به صورت مداوم در حال تغییر می باشند. بهترین انتخاب درمانی برای کنترل بیماری مراجعه به متخصص بیماری های گوارشی با تجربه می باشد. بیمار همچنین باید توجه داشته باشد که درمان فقط به این مرحله ختم نشده و گاهی همکاری گروهی از متخصصان درمانی از جمله جراح، متخصص تغذیه، پزشک عمومی و ... برای کنترل بیماری ضروری می باشد.

 

اشتباه دوم: عدم پیروی کامل از برنامه درمانی
برای کنترل و درمان بیماری کرون، بیمار باید برای مدت زمانی طولانی تحت نظارت پزشک بوده و از دستورات و برنامه درمانی تجویز شده توسط وی پیروی کند. اگر بیمار احساس کرد که حالش بهبود یافته، به هیچ عنوان نباید خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف داروهای خود را قطع کند.
تعداد قابل توجهی از بیماران، به محض این که احساس بهبود می کنند، تمایل خود برای مصرف داروهای بلند مدت را از دست می دهند و به صورت خودسرانه مصرف این داروها را متوقف می کنند. اما این بزرگترین اشتباهی است که چنین بیمارانی مرتکب آن می شوند.
قطع مصرف داروها می تواند منجر به عود بیماری و تشدید عوارض مرتبط با آن شود. توصیه ای که توسط اکثریت پزشکان به این بیماران می شود این است "احساس بهبود بیماری واقعا حس بسیار خوبی است، آیا شما واقعا مایل به برعکس کردن این نتیجه خوب با عدم مصرف داروها می باشید؟ "

 

 

اشتباه سوم: عدم صحیح مصرف غذا
انتخاب های غذایی تأثیر بسیار زیادی بر حال عمومی بیمار دارند. به علت این که رژیم غذایی خاص بیماری کرون، وجود ندارد، تنظیم یک رژیم غذایی مناسب بیشتر بر اساس آزمون و خطا می باشد. برای تنظیم بهترین رژیم غذایی، پیشنهاد می شود فهرستی از کلیه غذاهای مصرفی تهیه و اسامی کلیه غذاهایی که با مصرف آن بیمار دچار تشدید علایم می شود خط زده و از رژیم غذایی حذف شود.
از آنجایی که جذب ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن در اثر بیماری کرون دچار اختلال می شود و بدن اغلب قادر به جذب مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق مواد غذایی نمی باشد، بیمار باید به رژیم غذایی خود بسیار بیشتر اهمیت دهد. اغلب در چنین شرایطی ممکن است انواع ویتامین ها و مکمل ها توسط پزشک تجویز شوند.

 

اشتباه چهارم: عدم حفظ ارتباط مداوم با پزشک متخصص و مراجعه منظم به وی
بیمار باید به صورت مداوم با متخصص گوارش خود در ارتباط باشد و در بازه های زمانی مشخص به وی مراجعه کند. با مراجعه منظم به پزشک، بیماری کاملاً تحت کنترل خواهید بود و در صورت نیاز پزشک تغییرات لازم را در روند درمان و داروهای بیمار، ایجاد خواهد کرد.
بیمار در طول دوره مصرف برخی از داروهای خاص، مانند داروهایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند، حتماً باید تحت نظارت پزشک باشند در غیر این صورت عوارض سنگینی برای بیمار خواهد داشت.

 

 

اشتباه پنجم: مصرف سیگار و انواع دخانیات
مصرف سیگار و دیگر انواع دخانیات به هیچ عنوان برای فردی که مبتلا به کرون باشد، توصیه نمی شود. مصرف سیگار نه تنها منجر به گسترش بیماری کرون می شود بلکه منجر به تشدید عوارض آن و به خطر افتادن وضعیت عمومی سلامت نیز می شود.
فواید قطع مصرف سیگار شامل کاهش احتمال ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی و دیگر عوارض خطرناک مرتبط با مصرف سیگار می باشد.

 

 

اشتباه ششم: استفاده نکردن از کمک و حمایت اطرافیان
بیمار مبتلا به کرون نباید خود را از جمع مجزا کند وی باید از کمک و حمایت اطرافیان به خصوص افراد با شرایط مشابه بهره مند شود. این بیماران باید درک کنند که آن ها تنها اشخاصی نیستند که با این بیماری مقابله می کنند و افراد بسیاری با شرایط مشابه وجود دارند. ارتباط برقرار کردن چنین بیمارانی با یکدیگر منجر به بهبود شرایط روحی و روانی آن ها شده در نتیجه بهتر نیز با بیماری مقابله می کنند.